Rodzina dorszowatych:
Dorsz- łacińska nazwa: gadus morhua. J est ogólnie znanym przdstawicielem bardzo bogatej w gatunki rodziny dorszowatych. Występuje głównie w Bałtyku, w Północnym Atlantyku i w Morzu Północnym. Dorsz należy do ryb drapieżnych i dorosłe osobniki mogą osiągnać do 1,5 m długości i ważyć od 30 kg do 40 kg. Jednakże w naszych sklepach spotykamy głównie ryby długości ok. 60 cm i o wadze do 2,5 kg. Dorsz jest najchętniej spożywaną rybą w Polsce, ale i w Europie należy do najczęściej spożywanych ryb. Mięso dorsza jest białe i chude.
Wartości odżywcze 100 g dorsza: kcal : 8,1 (kj : 342) białko: 16,9 g tłuszcze: 0,6 g jod: 120,0 µg nienasycony kwas tłuszczowy Omega-3: 0,2 g Dorsz zawiera dużo witaminy A, D i jodu. Szczególnie dużo witaminy A zawiera wątroba: ok 15.000 µg (mięso ok. 9 µg) Z wątroby dorsza produkowany jest tran.
Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii to: Cod, we Francji : Cabillaud , we Włoszech: Merluzzo bianco, w Hiszpanii: Bacalao. W Niemczech używane są dwie nazwy: Dorsch, głównie w oznaczeniu ryby pochodzącej z Bałtyku, albo dla osoboników , które nie osiągnęły jeszcze wieku rozrodczego. Osobniki z innych akwenów i dorosłe ryby nazywa się : Kabeljau.
Plamiak , Łupacz- łacińska nazwa: malanogrammus aeglefinus
W przeciwieństwie do swego brata dorsza, nie jest on tak chętnie jadany, ale odgrywa ogromną rolę dla tych smakoszy ryb, którzy chcą odżywiać się zdrowo i dbają o linię. Mięso łupacza jest wyjątkowo ubogie w tłuszcz i bogate w białko.
Wartości odżywcze 100 g. łupacza: kcal: 79, (kJ: 334) białko: 18,2 g tłuszcze: 0,5 g jod: 243 µg nienasycony kwas tłuszczowy Omega-3: 0,1 g
Łupacz występuje w Północnym Atlantyku, Morzu Północnym, i Bałtyku. Na ogół osiąga długość do ok. 60 cm i wagę do 2,5 kg. Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: Haddock, we Francji: Aglefin, Eglefin, we Włoszech: Asinello, w Hiszpanii: Eglefino, w Niemczech: Schellfisch.
Morszczuk - łacińska nazwa Merluccius nerluccius. Morszczuk może soiągnąć długość do 1 metra i wagę do 10 kg. Mięso szczupaka jest chude, bardzo ścisłe i smakuje wyśmienicie. Filety z morszczuka nadają się wyśmienicie jako rybne fondue , gulasz oder szaszlyki. Morszczuk występuje w Atlantyku, w Morzu Sródziemnym, i w Morzu Północnym.
Wartości odżywcze 100 g morszczuka : kcal: 83, (kj: 350) białko: 17 g tłuszcz: 1,4 g jod: 120 µg Omega-3-Fettsäuren: 0,7 g
Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: Hake, we Francji: Merlu europeen, we Włoszech: Narsello, w Hiszpanii : Merluza europea, w Niemczech : Seehecht.
Buławnik nowozelandzki / albo miruna nowozelandzka : łacińska nazwa: macuronus novaezelandiae. W przeciwieństwie do morszczuka, buławnik zamieszkuje głębiny morskie: od 400 do 5 000 m ! Zamieszkuje wody p odbiegunowe wo okolicach Nowej Zelandii i Ameryki Południowej. Buławnik żyje w gromadach i odżywia się małymi rybami. dorosłe egzemplarze osiągają długość do 1,2 metra i wagę ok 6 kg.
Miąso buławnika jset bardzo delikatne, białe i bardzo smaczne. Miąso buławnika jest jednocześnie bardzo wrażliwe i daltego od razu po płowie następuje jego obróbka. Misąso jest filetowane i natychmiast mrożone.
Właściwości odżywcze 100 g. buławnika: kcal: 83 ; (kj : 349) białko: 16,9 g tłuszcz: 1,9 g
Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: blie grenadier, we Francji: grenadiwer bleu, we Włoszech: Merluzzo grenatiere, w Hiszpanii : Cola derata azul, w Niemczech : Hoki albo Langschwanzzeehecht.
Łosoś morski , albo czerniak, łacińska nazwa : pollachius vierns. Nazwa łosoś morski jest trochę myląca, ponieważ ryba ta nie ma absolutnie nic wspólne go z prawdziwym łososiem. Czerniak żyje gromadnie w zimynch akwenach północnego Atlantyku i Morza Północnego.. Jest rybą drapieżną odżywjającą się w młodzieńczym wieku krabami , i świeżo wylęgłymi rybami, a w “dorosłym życiu” poluje na dorosłe ryby , głównie na śledzie i szproty,
Mięso czerniaka jest sztywne i ma kolor szaro - perłowy. W czasie smażenia , albo gotowania staje się jasne. Jego mięso świetnie nadaje się do gulaszów rybnych albo rybnych szaszłyków. Mięso czerniaka nadaje się doskonale na grilla!
Właściwości odżywcze 100 g czerniaka: kcal: 88; (kj: 368) białko: 18,8 g tłuszcz: 0,6 g jod: 200 µg nienasycony kwas tłuszczowy Omega-3: 0,1 g
Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: Pollack, Saithe, we Francji: Lieu noir, Colin noir, , we Włoszech: Merluzzo carbonaro, w Hiszpanii : Carbonero , w Niemczech : Seelachs, albo Köhler.
Mintaj, łacińska nazwa: Theragra chalcogramma.
Dopiero w roku 1984 dokonano piewszego połowu tej ryby przeznaczonej do konsumpcji. Łowi się mintaja w północnym pacyfiku , gdzie jeszcze na trawlerach dokonuje się jego obróbki i zamraża. Na nasze stoły trafia mintaj na ogół w postaci filetów, sztabek rybnych , albo surimi.
W wodach północnego Pacyfiku pływają ogromne ilości tej ryby. Z tego powodu jest on tańszy niż dorsz. do tego mintaj rozmnaża się w ogromnych ilościach i szybko nie zagraża mu wyginięcie. Miąso jest wyjątkowo delikatne, ma biały do lekko różowego kolor. Doskonale nadaje się do gotowania, smażenia, grilowania albo duszenia.
Właściwości odżywcze 100 g mintaja: kcal: 75, (kj: 314 ) białko: 16,7 g tłuszcz: 0,8 g jod: 103 µg nienasycony kwas tłuszczowy Omega-3: 0,1 g
Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: Alaska Pollack, we Francji: Lieu de l`Alaska, Colin noir, , we Włoszech: Merluzzo dell ‘ Alaska w Hiszpanii : Abadejo de Alaska , w Niemczech : Alaska-Seelachs albo Pazifischer Pollack.
Inne ryby z rodziny dorszowatych :
|

|

|

|

|

|
|
|